Módou proti domácemu násiliu – rozhovor s návrhárkou Anitou Virág

Rámovanie obrazov chce každý rok podporiť mladé talenty – minulý rok to bola umelkyňa Beáta Méry a rozhovor s ňou si môžete prečítať tu. Tento rok sme sa rozhodli podporiť projekt mladej návrhárky Anity Virág s názvom Nabudúce. Ako každý rok sme si pre vás pripravili krátky článok s mladou dizajnérkou.

Ako si sa dostala k móde, čo pre teba znamená módne návrhárstvo?

Už od detstva som sa chcela stať módnou návrhárkou, nikdy som nebola najmódnejším človekom, ani som nesledovala trendy, ale móda mi ponúkala praktické nástroje na vyjadrenie mojich myšlienok. Pre mňa móda neznamená len kus odevu, ktorý si oblečiem, ale príbeh návrhára. Preto navrhujem tak, aby kúsky, ktoré si u mňa zakúpite neboli len nositeľné, ale niesli v sebe príbeh, hovorili o niečom.

Podľa čoho si vyberáš témy?

Vraj dobrý spisovateľ píše o tom, čo pozná a ja navrhujem podobne. Spracujem príbehy, témy, ktoré sú mi blízke. Moja prvá kapsulová kolekcia na škole sa preto inšpirovala zo záhrady mojej babky, kde som nakreslila moju babku, ako kŕmi sliepky na dvore. Moja prvá „ozajstná“ kolekcia sa inšpirovala mojim rodným mestom: Bratislavou. Spracovala som architektúru Bratislavy cez moje oči, cez môj vzťah s mestom.

 

 

 

 

O čom je projekt Nabudúce. ?

Nabudúce. je moja nová kolekcia. Zaoberá sa témou domáceho násilia páchaného na ženách. Jej cieľom je hovoriť o tejto téme, ktorá bola dlho považovaná za tabu. Nová kolekcia chce podať svedectvo o násilí na ženách, chce, aby ľudia spolu hovorili a žiadali ho zastaviť. Rozhodli sme sa použiť módu ako informačné médium, pretože oblečenie zatiaľ nosí každý.

Ako vznikol nápad vytvoriť kolekciu, ktorá informuje o domácom násilí?

V mojej tvorbe sa vždy snažím spracovať tému, ktorú poznám a ku ktorej mám vzťah. Chcela som vytvoriť oblečenie, ktoré je súčasne otázkou: prečo musia ženy zažívať násilie? Tému mi navrhla kamarátka, psychologička Žofia Szapuová, rozprávala mi o svojej práci so ženami zažívajúcimi násilie, poskytla mi materiály a zoznámila ma s pomáhajúcimi organizáciami. S jednou z nich, Alianciou žien, sme nadviazali spoluprácu.

Ako prospeje módna kolekcia týmto ženám?

Naše tričká vyrozprávajú príbeh jednej ženy, ktorá ho prežila na vlastnej koži. Kúpou tohto trička vyjadríte nesúhlas s násilím a zároveň podporíte organizáciu, keďže 10% z príjmov z predaja putuje práve im. Každý kus, ktorý vytvoríme, obsahuje štítok s telefónnym číslom krízovej linky Aliancie žien, kde si môžu ženy alebo aj svedkovia násilia vyžiadať pomoc a radu. Taktiež pripravujeme webovú stránku, kde bude zoznam slovenských organizácií pomáhajúcich obetiam domáceho násilia.

 

 

Do protestu mladej návrhárky proti násiliu sme sa zapojili aj my! Tento rok počas týždňa úsmevu 1.- 8.7. pri nákupe u nás dostanete ako darček tričko z tejto kolekcie.